8MGT-1280-12 GAT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
8MGT-1280-12
CBT Inventory
2
Vendor Inventory
Loading...
CBT - CINCINNATI
2
CBT - SPRINGBORO
0
CBT - SIDNEY
0
CBT - LEXINGTON
CBT - LOUISVILLE
Availability:
2 in stock
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Description
Brand Name
Gates®
Description
Gates® Poly Chain® GT® Carbon™ Synchronous Belt, Series: 9274, 160 Teeth, 8 mm Pitch, 1280 mm Overall Length, 12 mm Width, 95.17 mm Minimum Pulley Dia, -65 to 185 deg F, Curvilinear Tooth Profile, Polyurethane, Carbon Reinforced Material
Application
Standards
RMA Standard
Features
  • Durable polyurethane construction resists chemicals, oil, pollutants and abrasion
  • Nylon tooth facing reduces friction and eliminates the need for lubrication
  • Maintenance-free, clean solution for roller chain drive conversion
  • Significantly reduces maintenance cost
  • Equivalent capacity to roller chain drives in the same width
  • Easy rust-free wash-down with Gates® stainless steel hardware
  • Fast drive conversion payback
  • Quieter than roller chain drives
Specifications
Country of Origin:US
Material:Polyurethane
Minimum Pulley Diameter:95.17 mm
Number of Teeth:160
Overall Length:1280 mm
Pitch:8 mm
Reinforced Material:Carbon
Series:9274
Temperature Range:-65 to 185 deg F
Tooth Profile:Curvilinear
Width:12 mm