BK/ATC-10ID BSF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
BK/ATC-10ID
CBT - SIDNEY
CBT - LEXINGTON
Availability:
Expected Leadtime 14 days
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Price on Request
Description
Brand Name
Bussmann
Type
Fast Acting
Description
Bussmann easyID™ Automotive Fuse, Fast Acting Lead Free, Series: ATC, Indicating/Non-Indicating: Indicating, 10 A, 32 VDC, 1 kA Interrupt, Blade End Terminal, Holder Mount, Dual Element, 0.76 in Length, 0.207 in Width, Plastic, Red
Application
On-Road Vehicles Applications
Standards
Features
  • Industry standard color coding for quick identification of amp rating
  • Tin plated zinc terminals for corrosion resistance and enhanced conductivity
  • Wide -40 to 100 deg C operating temperature range meets the needs of extreme environments
  • Lead and halogen free
Specifications
Amperage Rating:10 A
Color:Red
Country of Origin:TW
Depth:0.207 in
Element:Dual
Indicating/Non-Indicating:Indicating
Interrupt Rating:1 kAIC
Length:0.76 in
Material:Plastic
Mounting Type:Holder
Series:ATC
Terminal Type:Blade End
Voltage Rating:32 VDC
Width:0.207 in