LA065URD33TTI1800 LIT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
LA065URD33TTI1800
CBT - SIDNEY
CBT - LEXINGTON
CBT - LOUISVILLE
Availability:
Ships in 4-6 days.
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Price on Request
Description
Brand Name
Littelfuse®
Type
Fast Acting
Description
Littelfuse® POWR-GARD® Semiconductor Fuse, Fast Acting, Series: LA Series, Indicating, 1800 A, 700 VAC, 200 kA Interrupt, Class: URD, Flat Terminal, Stud Mounting, Square Body, 33 mm L Body
Application
Standards
UL Listed
Features
  • Choice of mounting styles provides a wide choice for equipment design
  • Broad range of ampere ratings in a given body size for design flexibility
  • Very low I2T minimizes damage to protected components
  • Superior cycling ability for long, reliable life on high cyclic loading
  • Extremely fast acting and current-limiting for improved protection to equipment
  • External trip indicator
  • Very fast acting
Specifications
Amperage Rating:1800 A
Body Size:33 mm L
Body Type:Square
Class:URD
Country of Origin:CN
Indicating/Non-Indicating:Indicating
Interrupt Rating:200 kA
Mounting Type:Stud
Series:LA Series
Terminal Type:Flat
Voltage Rating:700 VAC