LA070URD32TTI0900 LIT
Manufacturer part number:
LA070URD32TTI0900
Type
1-Hole Size 32 High Speed North American Style Very Fast Acting
Description
Littelfuse® POWR-GARD® Semiconductor Fuse, 1-Hole Size 32 High Speed North American Style Very Fast Acting, Series: LA Series, Indicating, 900 A, 700 VAC, 200 kA Interrupt, Class: URD, Bolt/Flat/Tapped Mounting, Square Body, Die Cut Element, 2 in L x 2.37 in W x 2.37 in H Body
Specifications
Amperage Rating:900 A
Body Size:2 in L x 2.37 in W x 2.37 in H
Interrupt Rating:200 kA
Mounting Type:Bolt/Flat/Tapped
Series:LA Series
Voltage Rating:700 VAC