LA070URD33LI0700 LIT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
LA070URD33LI0700
CBT - SIDNEY
CBT - LEXINGTON
CBT - LOUISVILLE
Availability:
Ships in 4-6 days.
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Price on Request
Description
Brand Name
Littelfuse®
Type
Size 33 High Speed North American Style Very Fast Acting
Description
Littelfuse® POWR-GARD® Semiconductor Fuse, Size 33 High Speed North American Style Very Fast Acting, Series: LA Series, Indicating, 700 A, 700 VAC, 200 kA Interrupt, Class: URD, Straight Long Blade Terminal, Bolt Mounting, Square Body, Die Cut Element, 6.02 in L x 2.93 in W x 2.93 in H Body
Application
Standards
UL Recognized
Features
  • Choice of mounting styles provides a wide choice for equipment design
  • Broad range of ampere ratings in a given body size for design flexibility
  • Very low i2t minimizes damage to protected components
  • Superior cycling ability for long, reliable life on high cyclic loading
  • Extremely fast acting and current limiting for improved protection to equipment
Specifications
Amperage Rating:700 A
Body Size:6.02 in L x 2.93 in W x 2.93 in H
Body Type:Square
Class:URD
Country of Origin:CN
Element:Die Cut
Indicating/Non-Indicating:Indicating
Interrupt Rating:200 kA
Mounting Type:Bolt
Series:LA Series
Terminal Type:Straight Long Blade
Voltage Rating:700 VAC