LA070URD73LI1600 LIT
Manufacturer part number:
LA070URD73LI1600
Type
Size 73 High Speed North American Style Very Fast Acting
Description
Littelfuse® POWR-GARD® Semiconductor Fuse, Size 73 High Speed North American Style Very Fast Acting, Series: LA Series, Indicating, 1600 A, 700 VAC, 200 kA Interrupt, Class: URD, Straight Long Blade Terminal, Bolt Mounting, Square Body, Die Cut Element, 6.2 in L x 2.93 in W x 2.93 in H Body
  • Superior cycling ability for long, reliable life on high cycling loading
  • Extremely fast acting and current limiting for improved protection to equipment
Specifications
Amperage Rating:1600 A
Body Size:6.2 in L x 2.93 in W x 2.93 in H
Series:LA Series
Terminal Type:Straight Long Blade
Voltage Rating:700 VAC