MGF63TN-75 SMC
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
MGF63TN-75
CBT - SIDNEY
CBT - LEXINGTON
CBT - LOUISVILLE
Description
Brand Name
SMC®
Description
SMC®, MGF63TN-75, Low Profile Guide Table, Series: MGF, 63 mm Cylinder Bore, 75 mm Stroke Length, Double Acting Cylinder Action, 1/8 in NPT Port, 0.1 to 1 MPa Pressure, -10 to 60 deg C, Aluminum Alloy, 148 mm L Dimensions
Standards
RoHS Compliant
Features
  • Stroke lengths are 30, 50, 75, 100
  • Non-rotating accuracy +/-0.08 deg for 40 mm bore
  • Non-rotating accuracy +/-0.06 deg for 63 mm bore
  • Non-rotating accuracy +/-0.05 deg for 100 mm bore
  • Auto switch capable
Specifications
Country of Origin:US
Cylinder Action:Double Acting
Cylinder Bore Size:63 mm
Dimensions:148 mm L
Material:Aluminum Alloy
Port Size:1/8 in NPT
Pressure Rating:0.1 to 1 MPa
Series:MGF
Stroke Length:75 mm