TS1600-14 FER
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
TS1600-14
CBT - SIDNEY
CBT - LEXINGTON
CBT - LOUISVILLE
Availability:
Expected Leadtime 42 days
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Description
Brand Name
Mersen
Description
Mersen Terminal Shroud, 1600 A Switch, For Use With: 1-Pole 600 VAC Non-Fusible Disconnect Switch, Polycarbonate, 6.57 in H x 1.97 in W Dimensions
Standards
RoHS Compliant | UL 98 | UL File No. E191605
Features
  • Terminal shrouds are used to prevent the contact of live terminals
  • Made for all of our switches, both line and load sides
  • 4 single shrouds per package
Specifications
Country of Origin:FI
Material:Polycarbonate
Suitable For Use With:1-Pole 600 VAC Non-Fusible Disconnect Switch
Switch Amperage Rating:1600 A